Home » Motions » 2011 – Second Term

2011 – Second Term

5 – 19th July 2011

Sitting of Tuesday 19th July 2011 at 9.00 am   Motion   1.       Mover – Hon. Marie-Louise Potter – Leader of Government Business I move for the dissolution of the National Assembly under Article 111 of the Constitution of the Republic of Seychelles.

Read More »

4 – 5th July 2011

  Sitting of Tuesday 5th July 2011 at 9.00 am   Motion    1.      Mover – Hon. Clifford Andre – Proportionately Elected Member Ki sa Lasanble i adopte rapor Komite kin ganny etabli pou konsider, fer envestigasyon e osi pran levidans lo sa Rapor Komite Drwa Imen lo lensidan ki ti arive prizon Montagne Posee ant le 6 a 15 ...

Read More »

3 – 28th June 2011

Sitting of Tuesday 28th June, 2011 at 9.00 am   Motions   Mover- Hon. Joseph Francois- Member for Anse Aux Pins Sa Lasanble pe demann gouvernman pou konsider revwar bann balizaz park maren dan Sesel avek bi pou pli byen protez bann zone maritim ki sansib e retir bann ki nepli zwenn kriter park maren e ki nepli soutenab.  

Read More »

2 – 14th June 2011

Sitting of Tuesday 31st May 2011 at 9.00 am   Motions   1.       Mover – Hon. Marie-Louise Potter – Leader of Government Business That this Assembly approves the appointment by the President of Mr. Vincent Meriton as Designated Minister of the Republic of Seychelles in accordance with Article 75(1) of the Constitution.   2.        Mover – Hon. Marie-Louise Potter ...

Read More »

1 – 31st May 2011

Sitting of Tuesday 31st May 2011 at 9.00 am   Motions   1.       Mover – Hon. Marie-Louise Potter – Leader of Government Business That this Assembly approves the appointment by the President of Mr. Vincent Meriton as Designated Minister of the Republic of Seychelles in accordance with Article 75(1) of the Constitution.    2.        Mover – Hon. Marie-Louise Potter ...

Read More »