Home » Motions » 2011 – First Term

2011 – First Term

2 – 29th March 2011

Sitting of Tuesday 29th March 2011 at 9.00 am   Motion   1.       Mover – Hon. Jeovana Charles – Member for Roche Caiman Sa Lasanble i demann gouvernman pou konpletman revwar lazans byennet sosyal, an preparasyon pou fer fas avek bann logmantasyon dan pri lavi ki pe komans arive partou dan lemonn.

Read More »

1 – 15th March 2011

Sitting of Tuesday 15th March, 2011   Motions   Mover- Hon. Marie-Louise Potter- Leader of Government Business Pursuant to Article 64 (4) of the Constitution, I move that this Assembly resolves to approve the Statute of the International Renewable Energy Agency (IRENA), signed in Bonn on 26th January, 2009.

Read More »