Home » Motions » 2011

2011

5- 9th December 2011

Sitting of Friday 9th December 2011 at 9.00 am  Motions    1.      Mover – Hon. Marie-Louise Potter – Leader of Government Business Pursuant to Article 154 (6) of the Constitution, I move that this Assembly resolves to approve the supplementary estimates to regularise the expenditure of SR86,183,792.00 (Rupees Eighty-six million, one hundred and eighty-three thousand and seven hundred and ...

Read More »

4- 22nd November 2011

Sitting of Tuesday 22nd November 2011 at 9.00 am  Motions    Mover – Hon. Marie-Louise Potter – Leader of Government Business That this Assembly resolves to approve the appointment by the President of Mr. Waven Winslow William as an Ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Seychelles in accordance with Article 64 (1) of the Constitution.   Mover – ...

Read More »

3- 15th November 2011

Sitting of Tuesday 15th November 2011 at 9.00 am  Motions Mover – Hon. Andre Pool – Proportionately Elected Member In accordance with Order 84 of Standing Orders 2009, this Assembly resolves to establish a Committee for International Affairs.   Mover – Hon. Wilby Lucas – Member for Baie Lazare Sa Lasanble pe demande ki Linyon Travayer ki deza ekziste i ...

Read More »

2- 8th November 2011

Sitting of Tuesday 8th November 2011 at 9.00 am   Motions    1.      Mover – Hon. Marie-Louise Potter – Leader of Government Business Pursuant to Article 64 (4) of the Constitution, I move that this Assembly resolves to ratify the Protocol setting out the fishing opportunities and the financial contribution provided for by the fisheries partnership agreement between the ...

Read More »

1- 25th October 2011

  Sitting of Tuesday 25th October 2011 at 9.00 am  Motions (Revised)  1.      Mover – Hon. Wilby Lucas – Member for Baie Lazare Mosyon pe demann Gouvernman pou akseler lenplimantasyon bann rekonmandasyon fer par konmite Task Force swivan Tsunami 2004, e pou osi met an plas en mekanizm pou asire ki alavenir okenn rekonmandasyon ki ganny fer an relasyon ...

Read More »

5 – 19th July 2011

Sitting of Tuesday 19th July 2011 at 9.00 am   Motion   1.       Mover – Hon. Marie-Louise Potter – Leader of Government Business I move for the dissolution of the National Assembly under Article 111 of the Constitution of the Republic of Seychelles.

Read More »

4 – 5th July 2011

  Sitting of Tuesday 5th July 2011 at 9.00 am   Motion    1.      Mover – Hon. Clifford Andre – Proportionately Elected Member Ki sa Lasanble i adopte rapor Komite kin ganny etabli pou konsider, fer envestigasyon e osi pran levidans lo sa Rapor Komite Drwa Imen lo lensidan ki ti arive prizon Montagne Posee ant le 6 a 15 ...

Read More »

3 – 28th June 2011

Sitting of Tuesday 28th June, 2011 at 9.00 am   Motions   Mover- Hon. Joseph Francois- Member for Anse Aux Pins Sa Lasanble pe demann gouvernman pou konsider revwar bann balizaz park maren dan Sesel avek bi pou pli byen protez bann zone maritim ki sansib e retir bann ki nepli zwenn kriter park maren e ki nepli soutenab.  

Read More »

2 – 14th June 2011

Sitting of Tuesday 31st May 2011 at 9.00 am   Motions   1.       Mover – Hon. Marie-Louise Potter – Leader of Government Business That this Assembly approves the appointment by the President of Mr. Vincent Meriton as Designated Minister of the Republic of Seychelles in accordance with Article 75(1) of the Constitution.   2.        Mover – Hon. Marie-Louise Potter ...

Read More »

1 – 31st May 2011

Sitting of Tuesday 31st May 2011 at 9.00 am   Motions   1.       Mover – Hon. Marie-Louise Potter – Leader of Government Business That this Assembly approves the appointment by the President of Mr. Vincent Meriton as Designated Minister of the Republic of Seychelles in accordance with Article 75(1) of the Constitution.    2.        Mover – Hon. Marie-Louise Potter ...

Read More »